Čokoláde je ťažké odolať - jedno uhryznutie obvykle nestačí. Pravidelne po nej siahajú deti aj dospelí. Je možné ju však jesť nepretržite? Odkiaľ pochádza a ako sa vyrába? Aké stroje a príslušenstvo sa používajú na jej výrobu? Odpovede nájdete v nasledujúcom článku. Na úvod trochu histórie čokolády.
Theobroma Cacao alebo potrava bohov
Začnime kakaovníkom, bez ktorého by čokoláda nemohla existovať. Hoci tento večne zelený strom pochádza z tropických lesov Južnej a Strednej Ameriky, najväčšie pestovateľské oblasti sú už roky v Afrike. Viac ako polovica kakaových bôbov pochádza z dvoch krajín - Pobrežie Slonoviny a Ghany. Ďalšími významnými vývozcami sú Nigéria, Kamerun, Brazília, Ekvádor, Dominikánska republika, Kolumbia, Mexiko, Indonézia, Papua-Nová Guinea a Malajzia.
Kakao vďačí za svoje meno, respektíve za svoj prvý člen Theobroma, Karlovi Linnéovi, ktorý spojil dve grécke slová - theos (boh) a bróma (jedlo). Možno naznačoval, že Mexičania považovali kakaové bôby za dar boha múdrosti Quetzalcoatla? Hoci to nie je isté, vie sa, že pred vznikom čokolády sa z kakaových bôbov vyrábal horký nápoj zmiešaný s korením alebo kukuričným pyré. Verilo sa, že je afrodiziakom a dodáva človeku silu.
Kakaové bôby sa do Európy dostali až na začiatku 16. storočia. Španieli spočiatku pripravovali horký nápoj ako liek na bolesti žalúdka. Keď sa do neho pridal cukor, popularita tohto nápoja začala rýchlo rásť. Prvá tabuľka čokolády, ktorá vznikla kombináciou kakaa, cukru a rozpusteného kakaového tuku, bola vyrobená v roku 1847 výrobcom Francisom Fryom. V roku 1879 vyvinul Rudolf Lindt dodnes používanú technológiu konšovania čokolády, ktorá spočíva v dlhom a intenzívnom miešaní ingrediencií - aby vznikla homogénna hmota. Na začiatku to bol ručný proces. Až neskoršie zdokonalenie a automatizácia konšovania a vynález Coenraada Van Houtena, ako extrahovať kakaový tuk, urobili výrobu čokolády bežnú. Celý proces sa skladá z niekoľkých fáz, ale než sa zozbierané kakaové bôby dostanú k výrobcovi, musia prejsť procesom fermentácie a sušenia, po ktorom nasleduje triedenie a čistenie. Výroba sa skladá z niekoľkých po sebe idúcich fáz - praženie, drvenie, konšovanie, temperovanie a lisovanie. Na výrobu čokolády sa najčastejšie používajú tri druhy kakaových bôbov: Forastero, Trinitario a Criollo. Posledná z týchto odrôd je najušľachtilejšia a najdrahšia a tvorí iba 5 % svetovej produkcie.
Prečo je konzumácia čokolády prínosná
Čokoláda je veľmi prínosná pre naše telo, pokiaľ sa konzumuje s mierou. Má mnoho prospešných vlastností, najmä pokiaľ obsahuje správne množstvo kvalitného kakaa. Predpokladá sa, že minimálna hranica je 60 %, a čím vyšší je obsah kakaových bôbov, tým väčšie sú výhody. Medzi najdôležitejšie vlastnosti čokolády patria:
- antioxidačný účinok,
- schopnosť znižovať krvný tlak,
- antidepresívny účinok,
- minimalizácia rizika vzniku Alzheimerovej choroby,
- protizápalový účinok,
- zlepšenie lipidového profilu,
- spomalenie procesov starnutia organizmu.
Okrem toho je čokoláda dobrým zdrojom horčíka a obsahuje vitamíny A, E a B. Má ale čokoláda nejaké nevýhody? Áno, pri jej nadmernej konzumácii, to znamená nad odporúčanú dennú dávku 20 gramov (približne pätina tabuľky), môže čokoláda prispievať k obezite. 100 gramov čokolády (v závislosti od obsahu kakaa) má 500 až 590 kcal. Aby ste ju spálili, museli by ste hodinu behať alebo jazdiť na bicykli takmer hodinu a pol. Je dobré na to pamätať a držať sa bezpečného množstva, aj keď to nie je vôbec ľahké. Čokoláda je nielen veľmi chutná, ale aj návyková - má vo svojom zložení teobromín, čo je aminokyselina s psychoaktívnymi účinkami. Ďalšími vedľajšími účinkami častej a nadmernej konzumácie čokolády sú vznik zubného kazu a sklon k tvorbe čiernych bodiek.
Základné vybavenie a príslušenstvo na výrobu čokolády
Výroba čokolády je zložitý proces, pre ktorý je potrebné správne vybavenie a príslušenstvo. Používajú ho veľké spoločnosti a cukrárne špecializujúce sa na výrobu praliniek. Ktoré stroje na výrobu čokolády sú najdôležitejšie na jej výrobu?
- konše, kým nevznikne homogénna hmota,
- strúhadlá alebo stroje na temperovanie čokolády,
- poťahovacie stroje na nalievanie a rovnomerné rozdeľovanie tekutej čokolády,
- automatické a ručné krájače,
- mlynčeky na obilie.
K ďalším zariadeniam a príslušenstvom na výrobu čokolády, ktoré sú užitočné najmä pre kaviarne, cukrárne a reštaurácie, patria ohrievače na rozpúšťanie čokolády a výrobu praliniek či čokoládových cukríkov, valčeky na cukrovú a marcipánovú hmotu, fontány na čokoládové fondue, rôzne druhy foriem (napr. na pralinky a hľuzovky, na čokoládové tyčinky a tabuľky, na zdobenie, na výrobu čokoládových lízaniek) a prenosové fólie na zdobenie.
Krájače možno použiť na porciovanie cesta a ohrievače na zdobenie zmrzliny.