Kocky ľadu sú nepostrádateľnou súčasťou mnohých nápojov alebo kokteilov podávaných v lete - umožňujú, aby nápoj zostal dlhšie studený, a tiež spestrujú jeho vzhľad. Na ich prípravu je nevyhnutné zaobstarať si formy na ľad. Tie sú dnes k dostaniu v mnohých zaujímavých tvaroch (napr. gule alebo poháre), ktoré umožňujú zaujímavú prezentáciu nápojov. V závislosti od zvolenej veľkosti formy na ľad môžete naraz získať od jednej až po 32 kociek. Pozrite sa na rôzne typy dostupných foriem na ľad!

Čítať viac >

Ako vybrať formy na kocky ľadu?

Pri výbere foriem na kocky ľadu je vhodné venovať pozornosť nasledujúcim skutočnostiam:

  1. Tvaru formy na ľad - gule, veľké kocky, alebo snáď diamanty či poháre? Forma na ľad nemusí nutne vedieť vytvoriť iba klasické malé kocky. Pokiaľ sa rozhodnete pre neobvyklé tvary, môžete spestriť každý podávaný nápoj a upútať pozornosť zákazníkov. Tvar bude dôležitý aj pri použití kociek vo väčších nádobách, napr. pri podávaní limonád - v takom prípade sa môže hodiť forma na veľké kocky ľadu alebo forma na ľadové gule s veľkým priemerom.
  2. Veľkosť formy na ľadové kocky - čím väčšiu veľkosť formy na ľadové kocky zvolíte, tým viac kociek vám umožní pripraviť za rovnakú dobu. Pri výbere väčšej formy je však dôležité zabezpečiť, aby bola opatrená vekom, aby ste sa vyhli rozliatiu vody v mrazničke, čo sa môže stať pri väčších formách z pružného silikónu. V prípade malých mrazničiek môžete zvážiť výber formy na kocky ľadu menších rozmerov, aby sa do mrazničky lepšie zmestila.
  3. Materiál - dobrá forma na ľadové kocky by sa mala ľahko vyprázdňovať bez toho, aby sa kocky poškodili. Z tohto dôvodu bude najlepším riešením silikónová forma na ľad, silikónová forma na ľadové kocky vyrobená z pružného materiálu, z ktorej ľahko vytlačíte pripravené kocky ľadu. Je to rozhodne pohodlnejší variant než klasická plastová forma na ľad, pri ktorej často hrozí, že sa pripravené kocky pri vyberaní poškodia.
  4. Certifikácia pre styk s potravinami - každá silikónová formicka na ľad, aby mohla byť bezpečne používaná v kuchyni, by mala byť testovaná na chemické zloženie, kvalitu a mechanické vlastnosti. Ak testy prejde, je schválená Štátnym zdravotným ústavom, čo znamená, že pripravený ľad bude nezávadné.
  5. Vyhlásenie o zhode CE - všetky silikónové formy na ľad by mali byť tiež opatrené značkou CE, ktorá potvrdzuje, že výrobok spĺňa európske požiadavky a môže byť predávaný v Európe.

Ako pripraviť dokonalé kocky ľadu?

Ideálne kocky ľadu by mali byť priehľadné, s hladkými stenami a lesklým povrchom. Ako tento efekt dosiahnete? Silikónové formy na ľadové kocky treba najprv dôkladne umyť - najlepšie v umývačke. Potom do foriem nalejte filtrovanú vodu a nasaďte viečka, pokiaľ sú nimi vybavené. Pripravené formy sa potom vložia do mrazničky - je dôležité zaistiť, aby boli formy umiestnené na stabilnom podklade a aby z otvorov nemohla vytekať voda. Z tohto dôvodu je ideálnym riešením forma na kocky ľadu s vekom alebo odnímateľným podstavcom - obe riešenia skvele zvyšujú stabilitu zásobníka. Formičky na ľad naplnené vodou nechajte v mrazničke približne 3-4 hodiny. Po tejto dobe by sa vo formách mali vytvoriť dokonalé kocky ľadu pripravené na vloženie do pohára s nápojom. Výroba ľadu pomocou foriem na ľadové kocky je jednoduchá a príjemná.

Prečo si vybrať silikónové formy na ľad?

Pokiaľ má prevádzkareň v úmysle podávať studené nápoje alebo iné mrazené nápoje, musí sa vybaviť nástrojmi na výrobu kociek ľadu. Hoci je možné na tento účel použiť jednorazové vrecká na ľad, formy sú rozhodne lepšou voľbou. Predovšetkým formy na ľad umožňujú vytvárať dokonale rovnomerné kocky s hladkým povrchom. Vrecko navyše neponúka rovnaké možnosti ako forma na ľad – veľké kocky, gule alebo diamanty sú tvary, ktoré by bez formy na ľad nebolo možné vyrobiť. Silikónové tvorítko na ľad je tiež opakovane použiteľným nástrojom - po umytí ju možno znovu použiť, čo je z dlhodobého hľadiska lacnejšie ako nákup tisícov jednorazových sáčkov.

Pre gastronomické zariadenia sa môžete rozhodnúť aj pre profesionálne stroje na výrobu ľadu – výrobníky ľadu alebo výrobníky šupinového ľadu. Tieto stroje však zaberajú pomerne dosť miesta, takže sú nevhodné pre malé prevádzky, kde sa počíta každý centimeter. Také barové vybavenie sa však môže ukázať ako ideálna voľba pre veľké prevádzky, kde je dopyt po čerstvom ľade skutočne vysoký.

Pozrite sa na našu kompletnú ponuku zariadení na výrobu ľadu - silikónové formy aj výrobníky ľadu. Pokiaľ máte akékoľvek otázky, vždy vám radi pomôžeme, takže nás neváhajte kontaktovať!