Kvalitné profi hrnce sú základným vybavením každého gastronomického zariadenia - či už sa jedná o veľkú reštauráciu alebo menší bar. Gastro hrnce sa líšia predovšetkým svojimi rozmermi, objemom a materiálmi, z ktorých sú vyrobené. Existujú nízke, stredné a vysoké gastro hrnce o rôznych objemoch ( gastro hrniec môže pojať ako 5 tak aj 100 litrov vody). V dôsledku toho sa každý gastro hrniec používa na niečo iné.

Pri výbere profi hrnca je dôležité zvážiť, aké produkty sa v ňom budú variť a na akom type sporáka sa bude hrniec používať (či na plynovom, elektrickom, indukcii alebo sklokeramike). Pozrite sa na našu ponuku profesionálnych a kvalitných hrncov!

Čítať viac >

Ako vybrať do gastronómie tie správne profesionálne hrnce?

Správne zvolené profesionálne a kvalitné hrnce prispejú k výnimočnej chuti pokrmov a zároveň vám budú v kuchyni slúžiť mnoho rokov. Pri výbere riadu je dôležité vziať do úvahy nasledujúce body.

Typy hrncov pre catering

Existujú nasledujúce typy hrncov pre catering:

  1. Nízke hrnce - tento riad sa vyznačuje nízkou výškou a pritom širokou varnou plochou. Sú ideálne na dusenie zeleniny, mäsa a strukovín. Nízky gastro hrniec umožňuje variť pokrm pomalým spôsobom, takže pripravované suroviny získajú viac chuti a dusené mäso bude šťavnatejšie.
  2. Stredné hrnce - tento typ hrncov sa vyznačuje vyššími bočnými stenami, vďaka čomu sú tieto gastro hrnce viac objemnejšie. Stredné hrnce sú najlepšie na varenie polievok alebo omáčok. Vďaka možnosti ohrievať ingrediencie zo všetkých strán umožňujú jednoduchú redukciu tekutín.
  3. Vysoké hrnce - profesionálne hrnce s najväčším objemom a výškou sú nádoby, v ktorých je možné variť rôzne pokrmy. Vďaka ich menšiemu priemeru môžu tekutiny ľahko prenikať do ostatných ingrediencií, čo umožňuje rovnomerné rozloženie chuti v celom pokrme. Vysoké gastro hrnce sú ideálne najmä pre väčšie stravovacie zariadenia, kde treba pripraviť veľké množstvo pokrmov. Možno ich použiť na varenie cestovín, polievok a veľkého množstva zeleniny.
  4. Kastróly pre verejné stravovanie - hoci ich výška je podobná ako u stredných kastrólov, vyznačujú sa jednou rukoväťou. Možno ich použiť aj na prípravu omáčok (najmä pokiaľ je treba pokrm variť pri nízkej teplote po dlhšiu dobu), ale dobre poslúži aj na varenie zeleniny alebo na privedenie tekutín do varu.
  5. Špeciálne hrnce - do tohto typu hrncov patrí všetok riad určený na varenie určitého druhu surovín, ako sú napríklad mušle, špargľa, ryby alebo mlieko. Vďaka použitiu neobvyklého tvaru umožňujú tieto profesionálne cateringové hrnce naplno využiť chuť každej suroviny. Profesionálne hrnce s výpusťou sú naopak ideálne na cedenie veľkého množstva zeleniny.

Materiály používané pri výrobe gastro hrncov

Profesionálne hrnce by mali byť nielen správne prispôsobené typu varených surovín, ale mali by byť tiež vyrobené zo správneho materiálu. Tu sa pozrieme na najobľúbenejšie suroviny používané na výrobu tohto riadu:

  1. Nerezová oceľ - je zliatina kovov (vrátane ocele, uhlíka a chrómu), ktorá sa stala veľmi obľúbenou v reštauračnom a pohostinskom priemysle. To všetko preto, že gastro hrnce nerez sa ľahko čistia a sú odolné voči mechanickému poškodeniu. Pri výbere tohto typu riadu je nevyhnutné venovať pozornosť tomu, či boli nerezové gastro hrnce vylisované z jedného plechu nerezovej ocele - to zaručuje, že riad bude vzduchotesný. Nemenej dôležité je zvoliť správny typ dna hrnca - viacvrstvové kapsulové dno (skladajúce sa z dvoch vrstiev nerezovej ocele rozdelenej vrstvou hliníka) umožňuje rovnomerný rozvod tepla a tiež možnosť použitia gastro hrnca nerez na indukčnom variči.
  2. Hliník - stále vzácnejší materiál pre riad. Dobre vedie teplo a je tiež nerezovým materiálom. Hliníkové hrnce bohužiaľ nemožno umývať v profesionálnych umývačkách, pretože dochádza k degradácii hliníka.
  3. Liatina - profesionálne hrnce na varenie z liatiny sa vyznačujú odolnosťou voči extrémne vysokým teplotám a dobrým udržiavaním tepla. Profesionálni kuchári si ich vyberajú kvôli možnosti získať prírodný nepriľnavý povlak z olejov, takže varenie v takom hrnci môže byť zdravšie ako v hrnci s umelým nepriľnavým povrchom. Tento riad sa tiež môže stať zaujímavým doplnkom interiéru podniku, najmä reštaurácia v retro štýle.
  4. Smaltovaná oceľ - tento materiál sa pri výrobe riadu používa stále menej. Smaltovaný povlak je však veľmi hygienický - jeho hladkosť a tesnosť zabraňuje hromadeniu baktérií na jeho povrchu. Navyše sa zo smaltovaných hrncov neuvoľňujú škodlivé látky, a to ani pri zahriatí na veľmi vysoké teploty. Smaltované oceľové hrnce pre gastronómiu sú ideálne na varenie mušlí, mušlí a ďalších morských plodov.

Profesionálne hrnce - záruka úspechu každého stravovacieho zariadenia

Výber gastro vybavenia pre stravovacie zariadenie môže rozhodnúť o tom, či bude reštaurácia alebo bar úspešný, alebo nie. Koniec koncov pre prichádzajúcich zákazníkov bude dôležitá ako chuť jedla, tak čas potrebný na jeho prípravu. Výberom kvalitných hrncov na catering môžete potrebné suroviny uvariť behom chvíľky a získať plnú chuť. Je však dôležité zvoliť správny riad pre catering - hoci môžete uvariť omáčku vo vysokom hrnci alebo špargľu v nízkom hrnci, nebude to optimálne a chuť nemusí byť uspokojivá. Gastro hrnce na varenie pre catering by mali byť správne zvolené aj z hľadiska materiálu, z ktorého sú vyrobené - pokiaľ vaša prevádzkareň používa indukčný varič, budú jedinou možnosťou nerezové hrnce s kapsulovým dnom.

Náš obchod ponúka široký sortiment riadu na prípravu rôznych druhov surovín, od omáčok a polievok až po zeleninu a ryby. Naše vysoko kvalitné výrobky sa hodia do každej profesionálnej kuchyne - zaistia, že pripravované jedlo bude plné chuti aj vône a príprava nebude trvať príliš dlho. Prezrite si celú našu ponuku a kontaktujte nás - radi vám pomôžeme vybrať to správne vybavenie pre vašu kuchyňu!