Varný kotol je nepostrádateľným vybavením jedální, priemyselných kuchýň, školských jedální, hotelov, reštaurácií, stravovacích zariadení a všade tam, kde sa pripravuje veľké množstvo potravín. Je určený na efektívne a bezpečné varenie, ohrievanie a prípravu pokrmov. Vďaka svojej konštrukcii a funkčnosti umožňujú varné kotly prípravu pokrmov vo veľkom množstve pri zachovaní vysokej kvality a chuti pokrmov.

Táto varná technológia uľahčuje prípravu pokrmov a maximalizuje bezpečnosť prevádzky. Varné kotly s nepriamym ohrevom navyše umožňujú plnú kontrolu nad tepelne spracovávaným produktom. Široká ponuka varných kotlov uspokojí potreby zákazníkov, ktorí požadujú objem od 30 až do 500 litrov.

Čítať viac >

Gastro kotle – konštrukcia

Kuchynské gastro kotly sa skladajú z niekoľkých kľúčových súčastí:

  1. Varná komora: jedná sa o hlavný prvok kotla, v ktorom sa varí potraviny. Môže mať rôzny objem – obvykle 80 alebo 100 litrov. Na trhu sú však k dispozícii varné kotly s objemom od 30 až do 500 litrov, čo umožňuje prispôsobiť varné kotol potrebám prevádzkovateľa stravovacích služieb. Jednou z možností je gastro kotol na vyprážanie, ktorý umožňuje stálu cirkuláciu produktu v komore.
  2. Vykurovací plášť: varné kotly sú často vybavené vykurovacím plášťom, ktorý umožňuje rovnomerné ohrievanie nádoby. Vykurovacím médiom môže byť para, glycerín alebo olej, čo zabraňuje pripaľovaniu potravín a zaisťuje rovnomerné varenie. Varné kotly bez vykurovacieho plášťa sa nazývajú kotly s priamym ohrevom. Zariadenia s týmto plášťom sa nazývajú kotly s nepriamym ohrevom.
  3. Veko: Kryt gastro kotla je navrhnutý tak, aby sa dal ľahko otvárať a zatvárať. Veľa kotlov má veko, ktoré je možné nastaviť do ľubovoľnej polohy pre ľahký prístup k varenému jedlu. Pokrievky bývajú vyrobené z nerezovej ocele, ale u prémiových varičov môžete nájsť pokrievky aj z kvalitného plastu. Na trhu sú k dispozícii tzv. autoklávové kotly, pri ktorých hermeticky uzavreté veko umožňuje udržať vysoký tlak a teplotu počas spracovania. Vďaka tomu je možné vykonávať napríklad sterilizačné procesy.
  4. Plniace a výpustné ventile: Kotly sú vybavené ventilmi na plnenie a vypúšťanie, čo uľahčuje prácu a hygienu. Okrem toho je mnoho kotlov vybavených odtokmi na vypúšťanie prebytočnej vody alebo iných kvapalín..
  5. Plášť: Kotly môžu mať okrúhly, obdĺžnikový alebo štvorcový plášť, ale aj netypický, napr. v prípade sady malých kotlov Lozamet ZE-6. Plášť je obvykle vyrobený z vysoko kvalitnej nerezovej ocele.

Kotle - základné údaje

Všetky dvojplášťové (nepriamy ohrev) a jednoplášťové (priamy ohrev) kotla sú dokonale tepelne izolované a vyrobené z kyselinovzdornej chrómniklovej nerezovej ocele typu 1.4301 (AISI 304), ktorej chemické zloženie zodpovedá často pracovným komorám, aj keď treba vyrobené z ešte odolnejších ocelí, ako je 1.4401 (AISI 316). Kuchynské vybavenie z týchto ocelí je vhodné na styk s potravinami a pitnou vodou s maximálnou teplotou až 450 °C. Kuchynské varné kotly túto teplotu nikdy nedosahujú. Teplota média udržovaná medzi vnútorným a vonkajším plášťom je regulovaná na maximálne 100 °C. To zabraňuje pripaľovaniu potravín, čo je najväčšia výhoda nepriameho ohrevu. Nerezové kotly znesú tlak až 0,04-0,05 MPa a pri všetkých typoch je tento tlak monitorovaný manometre, redukčným ventilom a poistným ventilom, ktorý zabraňuje pretlakovaniu aj v prípade hypotetickej poruchy ventilu. Každý varný kotol má vlastnú batériu pre ľahké plnenie a údržbu.

Malé aj veľké varné kotle

Pre potreby rôznych typov stravovacích zariadení boli vyvinuté varné kotly v širokých škálach kapacít - vrátane tých na prípravu veľmi veľkého množstva potravín, napr. kotol na zemiaky. Na výber sú aj kruhové a obdĺžnikové varné komory a tie, ktoré sú navyše vybavené miešadlom. Medzi najobľúbenejšie výrobky tohto typu pre profesionálnu gastronómiu patria:

  • elektrický varný kotol 80l
  • elektrický varný kotol 100l
  • elektrický varný kotol 200l
  • varný kotol plynový 200l
  • varný kotol plynový 300l
  • varný kotol plynový 500l
  • gastro kotol na vaření100l
  • kotol na varenie 30l

V závislosti na konečnom umiestnení sa varné kotly delia na voľne stojace a blokové kotly, ktoré sú určené na zakomponovanie do varných liniek pre gastronomické komplexy a ďalšie zariadenia. Voľne stojaci majú vo väčšine prípadov guľatú základňu, ktorá uľahčuje prístup zo všetkých strán. Kotly určené do varných liniek majú obdĺžnikovú alebo štvorcovú základňu.

Varné kotle pre gastronómiu - elektrické, plynové a parné

Vzhľadom k predmetu napájania zariadenia je možné kotly na varenie rozdeliť do troch skupín a to na elektrické, plynové varné kotly a kotly parné. V prípade elektrických a plynových kotlov si môžete zvoliť medzi automatickým alebo ručným napúšťaním ohrievaného média do priestoru medzi plášťami. Parný varný kotol túto možnosť nemá.

Elektrické kotle

Ohrev média tu zaisťujú elektrické vykurovacie články. Napríklad pri kotloch Lozamet - tie sú umiestnené v spodnej časti jednotky a aktivujú sa v závislosti od nastavenia termostatu v jednom z troch prevádzkových režimov. Vykurovacie segmenty sú schopné regulovať výkon v troch stupňoch, čím optimalizujú spotrebu elektrickej energie použitej na vykurovanie. Silová elektrická skrinka je vždy inštalovaná na stene v blízkosti varného kotla. Výkon sa líši v závislosti od objemu varnej komory. Napríklad pre kotol na varenie s objemom 100 litrov je to 18 kW, zatiaľ čo pre kotol na varenie s objemom 350 litrov je výkon už 28,8 kW.

Plynové varné kotle

Plynové varné kotly majú horáky umiestnené v spodnej časti prístroja, pod varnou nádobou. Môžete si vybrať medzi napojením na propán-bután alebo zemný plyn. Plamene horákov sa nikdy nedotýkajú priamo dna varnej nádoby. Teplo vznikajúce v spaľovacej komore sa prenáša na médium a následne na pokrm. Prívod plynu je riadený automatickým elektromagnetickým ventilom, ktorý reaguje na nastavenie termostatu podľa aktuálnej teploty. Spaliny sú odvádzané vývodom v zadnej časti varného kotla. Vďaka redukcii ho možno ľahko pripojiť ku komínu. Spotreba plynu závisí od objemu varnej nádoby a množstva vložených surovín. Obvykle sa pohybuje od 2,1 do 7,1 m³ plynu za hodinu.

Ako funguje nepriame vykurovanie - dvojplášťové kotly

Nepriamy ohrev funguje na rovnakom princípe ako rozpúšťanie čokolády v hrnci umiestnenom v druhom hrnci s vriacou vodou (vodný kúpeľ). Komora s čokoládou nie je ohrievaná priamo plameňom, ale iba nádoba obsahujúca vodu. Vo varnej nádobe sa počas varenia zahrieva spodný plášť, od ktorého sa ohrieva médium - voda, ktorá potom odovzdáva teplo varnej komore a nakoniec tepelne upravenému výrobku.

Použitie varných kotlov

Varné kotly sa používajú na rôznych miestach, napr..:

  • jedálne a školskej kuchyne: Na prípravu veľkého množstva jedál pre školákov., napr. kotol na varenie zemiakov.
  • reštaurácie a hotely: Na prípravu veľkého množstva jedál pre hostí.
  • potravinársky priemysel: Na výrobu zavarenín, omáčok a ďalších potravinárskych výrobkov. Obľúbené sú tu tzv. mäsiarske kotly, čo sú v podstate bežné kotly určené na zaťaženie typické pre priemyselné prevádzky a veľmi veľké objemy tepelne spracovávaných surovín.
  • nemocnice a nápravné zariadenia, opatrovateľské zariadenia: Na prípravu zdravých a vyvážených jedál pre pacientov.

Súhrn

Varný kotol alebo varná panvica sú základným vybavením každej priemyselnej kuchyne. Vďaka svojej konštrukcii a funkčnosti umožňujú efektívnu a bezpečnú prípravu veľkého množstva potravín. Výber správneho varného kotla alebo panvice závisí od konkrétnych potrieb a požiadaviek daného stravovacieho zariadenia, ale bez ohľadu na výber budú vždy kľúčovým prvkom vybavenie každej profesionálnej kuchyne. Neváhajte a obráťte sa na našich pracovníkov, ktorí Vám pomôžu vybrať ten správny spotrebič. Sortiment varných kotlov alebo panvíc ponúkaný spoločnosťou Gastromania zahŕňa spotrebiče od spoločností ako sú Gastro-Haal, Gasztro Metál, ALBA HOŘOVICE, GORT, LOZAMET, KROMET, RM GASTRO, LOTUS, BERTOS a mnoho ďalších.