Varné stoličky sú navrhnuté tak, aby fungovali ako samostatné zariadenia v stravovacích zariadeniach. Toto zariadenie umožňuje jednoduchú prípravu vo veľkých hrncoch, bez toho, aby ste ich museli dvíhať (varné gastro stoličky sa nachádzajú vo výške 400 mm). Medzi profesionálnymi varnými stoličkami nájdeme elektrické varné stoličky a plynové varné stoličky. Obe zariadenia majú podobné použitie a sú široko používáné vo veľkých podnikoch verejného stravovania, kde vzniká potreba pre prípravu veľkého množstva jedál naraz: závodné jedálne, reštaurácie, jedálne, vojenské alebo vzdelávacie zariadenia, väznice. Tieto typy zariadení sa dokonale osvedčili tam, kde je potreba pripravovať veľké množstvo polievok alebo vody s nízkymi nákladmi. Toto zariadenie je relatívne lacné – o mnoho lacnejšie než ich profesionálne náprotivky, ktorými sú varné kotle, ale na rozdiel od nich nie sú tak pohodlné, pretože pri práci by vždy mal byť vhodný riad na varnej doske (hrnce alebo panvice)

Čítať viac >

Bezpečná montáž varných stoličiek

Varnú stoličku je potrebné umiestniť na pevnom, nehorľavom povrchu pomocou nastaviteľných nôh. V prípade, že prístroj musí byť inštalovaný v blízkosti steny, priečok, kuchynského nábytku, atď., musia byť vyrobené z nehorľavých materiálov alebo musia byť prikryté vhodným nehorľavým, tepelne izolujúcim materiálom (doporučená minimálna vzdialenosť od stien a iných zariadení je minimálne 100mm). Okrem toho je nutné dodržiavať bezpečnostné predpisy a pravidlá požiarnej ochrany. Iba osoba, ktorá má poverenie na pripojenie elektrických spotrebičov alebo plynu, môže pripojiť varné stoličky k zdroju napájania. Používajte iba služby odborníkov s príslušnými oprávneniami.

Konštrukcia varnej stoličky

Nosná konštrukcia je spravidla z nerezovej ocele a horná časť stoličky je väčšinou z ocele 1.4301. Na väčšine profesionálnych stoličiek je horná časť týchto zariadení skonštruovaná tak, aby zabraňovala vlievaniu pretekajúceho alebo vriaceho obsahu nádoby dovnútra zariadenia. Elektrický alebo plynový horák je zásadná časť dosky tohoto zariadenia. Systémom vykurovania je liatinový sporák v prípade elektrickej varnej stoličky alebo plynový horák v prípade plynovej varnej stoličky.