Plynové varné stoličky sú určené pre profesionálne použitie v podnikoch hromadného stravovania ako školské a závodné kuchyne, reštaurácie ale tiež práčovne, farmy, poľnohospodárske družstvá, preškoleným personálom. Plynové stoličky v celonerezovom prevedení sa používajú pre tepelné spracovanie všetkých druhov potravín vyžadujúcich varenie, vyprážanie, ohrievanie atď. Sú určené pre použitie v podnikoch hromadného stravovania pre ohrievanie jedla, na farmách a poľnohospodárskych družstvách k prihrievaniu krmiva pre zvieratá alebo varenie veľkého množstva vody. Pre pripojenie plynovej stoličky je nutný zdroj plynu v miestnosti v ktorej bude umiestnená. Zariadenie môže byť tiež pripevnené k plynovej fľaši na propán-bután čo významne uľahčuje neskoršiu manipuláciu so stoličkou – napríklad môžeme stoličku využiť ako prenosné varné zariadenie behom vonkajších akcií, rautov a záhradných slávností.

Konštrukcia modelov dostupných na trhu je vyrobená z nerezovej ocele vo forme rámu alebo zabudovaného zariadenia z valcovaného nerezového plechu (najčastejšie 1.4301). V zabudovaných zariadeniach je vrchná doska, na ktorej je umiestnený horák, vytvarovaná takým spôsobom, že prípadné tekutiny, ktoré vytečú z hrnca nevniknú dovnútra stoličky. Rošt, na ktorý sa umiestňujú nádoby, môže byť vyrobený v troch rôznych prevedeniach:

  • ako nerezový rosť, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou celého zariadenia napr.: vo vybraných modeloch plynových rámových stoličiek výrobcu KROMET a EGAZ,
  • ako ľahký položitelný rošt na zariadenie, ktorý je možné kedykoľvek zložiť a vyčistiť, je vyrobený zo silných nerezových prútov,
  • ako ťažký položiteľný rošt na zariadenie, najčastejšie vyrobený z ocele so smaltovanou povrchovou úpravou, nerezovej ocele alebo ako monolit z liatiny.

Horáky plynovej varnej stoličky sa skladajú z plynovej trysky, zmiešovača, regulátora a mnohootvorovej korunky vyrobenej z liatiny alebo špeciálnej zliatiny odolnej vysokým teplotám. Navyše je hlavný horák vybavený jednoplameňovým pilotným horákom s reguláciou výkonu a termočlánkom a zabezpečením proti úniku plynu. V závislosti na výrobcovi sa výkon horáku pohybuje od 2 do 14 kW.

Čítať viac >

Vetranie

  • Miestnosť kuchyne by mala byť dostatočne vetraná pre doplnenie spáleného kyslíku.
  • Stolička je zariadením s otvoreným plameňom, poberá vzduch z miestnosti a výfukové plyny sa vracajú späť do miestnosti, v ktorej je inštalovaná. Zariadenie je nutné umiestniť pod digestor alebo vhodný odsávač zaisťujúcim výmenu vzduchu v závislosti na výkone (minimálne 2 m2 x menovitý výkon v kW).
  • Vypálené plyny je nutné odvádzať spôsobom uvedeným v normách.
  • Prívody vzduchu je nutné previesť takým spôsobom, aby nespôsobovali priame prúdenie vzduchu na obsluhujúceho.
  • Je nutné vhodne nastaviť otvory odvádzajúce vzduch.
  • Pravidelne čistite filtre digestora a ventilačných prívodov. Pre čistenie filtrov nepoužívajte zápalné čistiace prostriedky a rozpúšťadlá.
  • Pravidelne kontrolujte odvody a prívody vzduchu, či nie sú poškodené alebo prívod nie je obmedzený.

Pripojenie na plyn

  • Pripojené stoličky k plynovej fľaši* alebo k existujúcej plynovej inštalácii môže robiť iba preškolený a oprávnený inštalatér s dodržaním platných bezpečnostných predpisov. Plynové stoličky sú vyrábané na zákazníkom požadovaný druh plynu napr.: propán-bután alebo zemný plyn.

Pred pripojením k plynovej inštalácii montér gastronomického zariadenia by mal vždy:

  • skontrolovať, či je stolička prispôsobená spaľovaniu plynu používaného zákazníkom.
  • skontrolovať tesnosť pripojenia stoličky k plynovej inštalácii. Je absolútne zakázané kontrolovať tesnosť pomocou otvoreného ohňa.
  • skontrolovať, či je inštalácia vybavená ručným uzáverom plynu, pokiaľ nie, je nutné pripojenie takým uzáverom vybaviť.

Zásady pre používanie nádob na plynových stoličkách

Venujte pozornosť, aby priemer dna napríklad profesionálneho nerezového hrnca alebo kuchynskej rajnice bol vždy väčší ako koruna plameňa horáku a samotná nádoby bola prikrytá pokrievkou. Na rošty plynových stoličiek je možné pokladať hrnce s priemerom do 600 mm, ale doporučuje sa aby priemer dna neprekračoval 500 mm, a jeho výška neprekračovala priemer. Výrobcovia tiež nedoporučujú zaťažovať rošty väčším zaťažením ako 120 kg. Navyše je dobré pamätať si, aby na stoličke nikdy neboli položené prázdne nádoby a pri zahrievaní využívať maximálny výkon horáku k urýchleniu procesu ohrievania – po dosiahnutí požadovanej teploty je možné upraviť výkon horáku podľa vlastných potrieb.