Jednopákové kávovary sú ideálnym riešením pre malé kaviarne, cukrárne, krčmičky a hotelové bary. Pokiaľ sa zameriame na kvalitu, nie na kvantitu, a máme malý priestor, voľba sa zdá byť zrejmá. Jednopákové kávovary ponúkajú len jednu porciu kávy, ale s kvalitou, ktorá uspokojí každého pravého labužníka tohto čierneho moku bez ohľadu na štýl podávaného nápoje.

Čítať viac >

Na tlaku záleží

Vynikajúca káva zachovávajúca všetky správne hodnoty mletých bobov vďačí za svoju kvalitu presne stanovenému tlaku. Len správny tlak môže vyvolať silu a všetky arómy, ktoré sú základom všetkých pripravovaných káv. Minimálna hodnota na prípravu nápoja s dobrými parametrami je 9 bar. V priestoroch a podmienkach kaviarní to rozhodne nestačí, takže by ste mali mať zariadenie, ktoré poskytne tlak 15-19 bar. Každý druh kávy vyžaduje mierne odlišný tlak.

Užitočné funkcie a obsluha

Jednopákové kávovary, podobne ako u dvojpákových, poskytujú radu užitočných funkcií a riešení. Najmodernejšie modely ponúkajú objemové dávkovanie, systém SIS, ktorý pomáha uvoľňovať všetky komponenty varenej kávy, dve parné trysky sa systémom speňovania push-pull, rotačné pumpy a objemné bojlery a servisný modul informujúci o poruchách. Pred začatím obsluhy kávovaru stojí za to zorganizovať školenie pre barmanov – prevádzkovanie profesionálneho kávovaru, najmä v prípade vyspelejších modelov, nie je príliš jednoduché, a učenie pomocou pokusov a omylov je vystavené riziku poškodenia zariadenia a značným stratám cenných zŕn.

Cena a estetika

Jednopákové kávovary stojí 360 EUR až 960 EUR. Vyspelejšie a lepšie vybavené modely stoja až 3600 EUR. Drahšie zariadenia sa vyznačujú zaujímavejším designom, tiež v populárnom retro štýle. Dobre vybraný kávovar inštalovaný v centrálnej časti baru môže byť ozdobou a definovať charakter celého priestoru.